امـروز شنبه, 25 مرداد 1399
اولين گردهمايي ملي تروما مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

در اين گردهمايي مراكزي همچون مركز تحقيقات پليس راهور، انجمن علمي مديريت بحران ايران،‌ مركز تحقيقات تروما دانشگاه علوم پزشكي شيراز، مركز تحقيقات تروماي جاده اي گيلان، سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر، مركز تحقيقات تروماي دانشگاه علوم پزشكي كاشان وسازمان هاي برجسته ديگر شركت كرده بودند.

در اين غرفه به اهم فعاليت هاي انجام شده در مركز تحقيقات علوم اعصاب شفا در زمينه نوروتروما پرداخته شد و مقالات چاپ شده در زمينه ضربه هاي مغزي و ضايعات نخاعي  و نيز كتاب هايي در زمينه ايمني راهها كه توسط اين مركز به چاپ رسيده بود در اختيار بازديدكنندگان قرار گرفت.

همچنين علاوه بر نمايش پوسترهاي گردهمايي بين المللي نوروتروما و ايمني راه، دستگاههاي القاء ضربه مغزي و نيدل بيوپسي از سلولهاي بنيادي عصبي موش صحرايي در معرض بازديد پژوهشگران قرار گرفته و نحوه كار آنها به علاقمندان توضيح داده شد. قابل ذكر مي باشد كه ايده طراحي و ساخت دو دستگاه نامبرده توسط پ‍ژوهشگران اين مجموعه صورت گرفته است. دستگاه القاء ضربه مغزي جهت ايجاد مدل ضربه مغزي مورد استفاده قرار مي گيرد و با شبيه سازي ضربه مغزي انساني با شدت هاي متفاوت در موش صحرايي از آنها جهت مطالعات پژوهشي و بررسي درمان هاي مختلف در اين مدل ها استفاده مي گردد. اين دستگاه نسبت به مدل هاي پيشين كه در دنيا وجود داشته است داراي ويژگي هاي منحصر به فردي از قبيل القاي ضربه مغزي با شدت هاي متفاوت و محاسبه نيروي وارد شده به سر حيوان مي باشد و نيازي به كرانيوتومي نيز وجود ندارد كه باعث مي شود در اين وضعيت ضربه مغزي ايجاد شده بيشترين شباهت را به ضربه هاي مغزي انساني داشته باشد. همچنين با توجه به عدم وجود دستگاهي مناسب جهت نمونه گيري از سلول هاي عصبي در مدل هاي حيواني (موش صحرايي)، نيدل بيوپسي از سلول هاي بنيادي عصبي موش صحرايي طراحي و ساخته شده است كه بيوپسي با اين روش بر خلاف روش هاي فعلي نمونه گيري كه مبتني بر آسپيريشن مي باشد، داراي عوارض جانبي در ساختارهاي مغز حيوان نمي باشد. بعلاوه از ديگر كارهاي انجام شده در اين غرفه معرفي مجله علمي- پژوهشي علوم اعصاب شفاي خاتم به بازديدكنندگان بود كه با استقبال خوبي همراه گرديد.

 

مركز تحقيقات علوم اعصاب شفا

2009-2019©‍Copyright