امـروز سه شنبه, 06 اسفند 1398
اولین سمپوزيوم بين المللي درد برگزار شد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

altسمپوزيوم بين المللي درد پديده اي ناشناخته، توسط مركز تحقيقات علوم اعصاب شفا بيمارستان خاتم الانبياء(ص) با همكاري بسيج جامعه پزشكي ومركز ضايعات نخاعي دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار شد.  

    در اين سمپوزيوم بين المللي يكروزه كه توسط مركز علوم عصاب شفا و با همكاري دانشگاه فرايبورگ آلمان و مركز تحقيقات ضايعات نخاعي دانشگاه علوم پزشكي تهران و بسيج جامعه پزشكي در تاريخ 30/1/91 برگزار شد، 9 نفر از اساتيد ايراني و خارجي به ارائه سخنراني خود در خصوص معرفي پديده درد و تقسيم بندي آن ، ابعاد اجتماعي ، روانشناختي و روانپزشكي آن ، جديدترين درمانهاي رايج براي بيماران دچار دردهاي مزمن، اهميت مددكاري اجتماعي در درمان درد و ... پرداخت و ضمن برگزاري پانل به سوالات حضار پاسخ گفتند.

  در اين سمپوزيوم كه با استقبال گسترده پزشكان متخصص از رشته هاي مختلف، پزشكان عمومي ،‌پرستاران، دانشجويان پزشكي و كارشناسان رشته هاي مختلف پيراپزشكي و اعضاء‌بسيج جامعه پزشكي از سراسر كشور برگزار شد ، بيش از 500 نفر ثبت نام نموده و در كنار برخورداري از مزاياي علمي سمپوزيوم از امتياز بازآموزي در نظر گرفته شده نيز بهره مند شدند. در اختتاميه مراسم نيز به قيد قرعه به سه نفر از حضار جوايز ارزنده اي اهدا شد. از نكات ديگر قابل توجه اين سمپوزيوم پوشش گسترده رسانه اي آن توسط واحد هاي مختلف سازمان صدا و سيما از جمله :‌واحد مركزي خبر ، باشگاه خبرنگاران ، شبكه جام جم و العالم و مصاحبه با اساتيد ايراني و خارجي بود كه در برنامه هاي خبري ساعت 14 و 21 شبكه اول و ساير شبكه ها نيز پخش شد.

دبير علمي سمپوزيوم بين المللي درد، پديده‌اي ناشناخته گفت: درد 80 درصد از بيماريها را مي‌توان درمان كرد. البته متاسفانه به موازات پيشرفت علم دردها به ويژه دردهاي مزمن شدت پيدا كرده است.

وي تصريح كرد: با وجود آنكه علم پزشكي در حال پيشرفت است ولي مبتلايان به درد نمي‌توانند از دستاوردهاي علم پزشكي براي درمان خود استفاده كامل را ببرند چرا كه حتي در جوامع متمدن اروپايي و آمريكايي سطح آگاهي مردم از درد، بسيار ابتدايي است. مردم اين جوامع درد را مانند تابوهاي اجتماعي پنهان مي‌كنند و خانه نشين مي‌شوند. البته در كشور ما دردهاي كاذب بيشتر بروز پيدا مي‌كند و مبتلايان به اين دسته از دردها نسبت به دردمندان واقعي مانند مبتلايان به سرطان از خدمات بيشتر استفاده مي كنند.

اين استاد دانشگاه فرايبورگ آلمان افزود: گاهي اوقات بيمار از هدف به وسيله‌اي براي پزشك تبديل مي‌شود و همين امر باعث مي‌شود كه بيمار نتواند از پيشرفت‌هاي علم پزشكي در زمينه كاهش درد بهترين بهره را ببرد. از سوي ديگر سطح آگاهي علمي پزشكان نيز از مقوله درد پايين است.

وي با بيان اينكه بدترين درد، درد جدايي است تاكيد كرد: درد جدايي از دوري از معبود گرفته تا دوري مادر از فرزندش مي‌تواند تاثير زيادي در وضعيت فرد بگذارد.

مهاجر در پايان با بيان اينكه درد اولين تجربه هر نوزاد در زندگي‌ است اظهار كرد: درد در تمام طول عمر انسان ممكن است بروز كند. 80 درصد از بيماران با درد به پزشك مراجعه مي‌كنند، اين در حالي است كه هنوز درد پديده ناشناخته‌اي است.

  پروفسور محسن مهاجر رئيس بخش درد بيمارستان سنت ژوزف فرايبورگ آلمان و رئيس كلينيك چند تخصصي درد بيمارستان خاتم الانبياء(ص) ؛ در اين سمپوزيوم  اعلام نمودند که: اكنون به هشتاد درصد بيماران مي توانيم قول دهيم كه قادريم دردشان را  کنترل و یا درمان كنيم.

 

مركز تحقيقات علوم اعصاب شفا

2009-2019©‍Copyright