منوهاي اين بخش ويژه همكاران مركز مي باشد.  >>>>>

صرع چیست ؟ روش هاي تشخيص صرع روش هاي جراحي در صرع بهداشت روان در صرع

صرع چیست ؟

بیماری صرع (تشنجات مكرر در يك دوره زماني خود) یكی از رایج‌ترین و شایع‌ترین بیماری‌های مغزی در جهان است كه تا امروز بالغ بر 35 میلیون نفر را در كشورهای مختلف به‌خود مبتلا كرده است.تشنج به يك حمله ناگهاني در فعاليت الكتريكي مغز اطلاق مي شود كه مي تواند باعث كاهش هوشياري و حركات مكرر و انقباضات عضلاني و گاهي اختلالات حسي شود.  

روش هاي تشخيص صرع

  شرح حال و معاينه دقيق  نوار مغز = به منظور مشخص كردن كانون دقيق تشنج در مغز، داشتن نوار مغزي طولاني و با كيفيت عالي و استاندارد با هدف افتراق تشنج از شبه تشنج. تصويربرداري مغز با ام آر آي و سي تي اسكن= جهت تشخيص آسيب هاي مغزي، ضايعات التهابي و تومورال آزمايشات متابوليك لازم ايكتال اسپكت(Ictal Spect )= تزريق داروي راديواكتيو تكنزيوم 99 در 20 ثانيه اول تشنج از طريق وريد محيطي(آنژيوكت) كه باعث تجمع دارو در نقاط پرخون(كانون تشنج) در زمان تشنج مي شود. از اين روش در مواقعي كه  ام آر آي و سي تي اسكن بيمار نرمال است اما كانون تشنج با تغييرات نواري مشخص در نوار مغز(EEG ) به نفع تشنج ديده مي شود به دستور پزشك معالج بيمار جهت اسكن مغز حين تشنج آماده مي شود.    

روش هاي جراحي در صرع

هدف اين مركز از  جراحی : کاهش شدت تشنج در بیماران ، کاهش داروی مصرفی، برگرداندن بیمار به زندگی طبیعی، کاهش اختلالات روحی، روانی . انواع مختلفي از جراحي براي درمان صرع شامل جراحي فوكال، هميسفركتومي،  گريدگذاري، دپت گذاري و نورونويگيشن در اين مركز بعد از بررسي هاي لازم انجام شده در صورتيكه بيمار كانديد جراحي باشد پزشك معالج در مورد اينكه بيمار از كدام نوع جراحي بهره مي گيرد صحبت خواهد كرد و بيمار را در انجام اقدامات مرحله Presurgical (قبل از جراحي) هدايت مي كند. تيم صرع اين مركز با همكاري نزديك با جراحان مغز و اعصاب شناخته شده داخل و خارج از مركز (آلمان و كانادا) به سمت توسعه بهترين مداخلات جراحي پيش مي رود.  

بهداشت روان در صرع

عارضه صرع به دلیل طولانی بودن و مادام العمر بودن , اغلب باعث مشکلات روانی اجتماعی می شود و از زوایای مختلفی زندگی این افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و در نهایت منجر به مسائلی چون فقدان احترام به خود،  افسردگی, اضطراب , انزوای اجتماعی و ترس از مرگ ( در زمان حمله ) می شود. شایع ترین اثار روانی اجتماعی حملات صرع شامل احساس انگشت نما شدن, تبعیض , حذف از جامعه و مشکلات کار و اشتغال و رفت و امد با وسایل نقلیه عمومی ا ست.



بخش کنترل و درمان صرع

happy brithday


LTM چيست؟

  • به ثبت و پایش همزمان امواج مغزی و ویدیویی حرکات و حالات بیمار مانيتورينگ مغزي طولاي مدت گويند. اين تست يك روش تشخيصي و استاندارد براي پيدا كردن كانون تشنج در بيماران صرعي مي باشد. از نظر متخصصين انواع گوناگوني از تشنج وجود دارد كه همگي تحت عنوان صرع معرفي مي شوند....

    ادامه

     * لانگ ترم مونيتوريگ : پايش بلند مدت

نوار مغزي چيست؟

  • نوار مغز برای ارزیابی بیماران مبتلا به تشنج ، گیجی و کاهش سطح هوشیاری، ضربه سر،  و دیگر شرایطی که ممکن است، بعلت اختلال در کارکرد مغز ایجاد شوند (مثلا فراموشي و نيسان) مفيد مي باشد. براي اين تست فرد در حالیکه نشسته و یا برروی تخت خوابیده است، تکنسین الکترودهای کوچکی را به سر او وصل می کند....
بخش كنترل و درمان صرع
 
 
مركز تحقيقات علوم اعصاب شفا

درباره ما

مركز كنترل و درمان صرع با هدف ارائه  خدمات تشخيصي و درماني به روز و كارآمد به بيماران مبتلا به تشنج و صرع راه اندازي شده.

راه های تماس

نشاني مركز :

تهران، خيابان ولي عصر (عج) ، بالاتر از چهارراه ميرداماد، خيابان رشيد ياسمي، بيمارستان خاتم الانبيا (ص) ، ساختمان شفا ، طبقه چهارم

تلفن : 83554351

www.neuroscience.ir/epilepsy